Echinacea

Echinacea purpurová je známa rastlina pôsobiaca v prvom rade na imunitný systém. Nie nadarmo si vyslúžila svoje miesto v rade prírodných antivirotík a antibiotík. Dokáže si totiž poradiť s baktériami aj vírusmi rôzneho druhu. Jej priaznivé účinky na oslabenú imunitu poznali už Indiáni v severoamerických prériách.

Echinacea purpurová

  • známa neznáma bylinka – používali ju už naši predkovia
  • bylinkový zázrak pre celý organizmus
  • základná bylinka v → Echinacea kvapkách ← a → Imunita sirupe ← 

Pochádza zo Severnej Ameriky. Celkovo je známych asi deväť odrôd. V našich podmienkach je najrozšírenejšia echinacea purpurová. Jej názov je odvodený od gréckeho – echinos – v preklade ježko. Pichľavý stred kvetu pripomína tak trochu ježka. Patrí medzi dekoratívne liečivé rastliny. Svojim zjavom pripomína farebnú margarétu. Má výrazne stimulačný účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu.

PREČO JE ECHINACEA TAK VÝNIMOČNÁ?
Obsahuje mnoho prospešných látok, najviac zastúpené sú echinacín, polysacharidy, flavonoidy a triesloviny.
Echinacín posilňuje imunitný systém. Zároveň podporuje správnosť fungovania lymfatického systému. Navyše dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.
Polysacharidy tiež napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Zároveň sú pre telo zdrojom energie.
Flavonoidy – rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia a majú protizápalový účinok.
Triesloviny (taníny) majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom. Zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia proti baktériám a vírusom.
ECHINACEA A JEJ ÚČINKY
Najúčinnejšou a najviac používanou časťou rastliny je jej koreň. Svoje využitie si našla aj vňať v čerstvej, alebo sušenej podobe. Najviac účinných látok sa z rastliny vylúhuje do tinktúry. Echinacea purpurová sa pripravuje tiež vo forme čaju.
V lekárni ju najčastejšie odporúčajú pri prvých príznakoch prechladnutia a virózy. Akonáhle sa však ochorenie dýchacích ciest naplno rozvinie a objaví sa horúčka, užívanie byliny sa už neodporúča. Včas nasadená echinacea však výrazne znižuje celkové trvanie choroby, ako aj jej nepríjemné príznaky.
  • Echinacea významne podporuje činnosť bielych krviniek, čím pomáha zabíjať choroboplodné zárodky. Zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami. Ľudský organizmus je veľmi často oslabovaný chemickými prísadami (hlavne z potravín), zlým ovzduším, stresom ako aj konzumným spôsobom života. Echinacea je vhodná najmä na prevenciu v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest.
  • Súbor látok obsiahnutých v rastline má protizápalové účinky. Napomáha tak liečiť ochorenia dýchacích ciest, zápaly uší, ústnej dutiny aj močových ciest.
  • Bylina napomáha hojeniu rán. Krémy a tinktúry urýchľujú zaceľovanie rán rôzneho pôvodu. Vhodné sú aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy.
  • Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek.
  • Má schopnosť detoxikovať oganimus.
  • Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.
ECHINACEA PURPUROVÁ JE POŽEHNANÍM PRE IMUNITU
Patrí medzi TOP rastliny podporujúce imunitný systém. Stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré stoja v prvej línii boja s vírusmi a baktériami. Bylina tak pomáha likvidovať choroboplodné zárodky a tiež zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami.
Zvyšovanie imunity má dnes svoje opodstatnenie. Ľudský organizmus je často oslabovaný rôznymi chemickými prísadami – či už v potravinách, ale aj v ovzduší. Stres a konzumný spôsob života urobia svoje. Echinacea je ako stvorená na prevenciu najmä v čase, keď sa blíži obdobie chrípok a prechladnutí.
Ako prírodné antibiotikum pomáha echinacea ničiť škodlivé baktérie aj vírusy. Výrazne stimuluje bunky imunitného systému a podporuje tvorbu interferónov. Echinacea veľmi dobre pôsobí na infekcie v ústnej dutine, uší a močových ciest – spôsobené prechladnutím.
PORADÍ SI S RANAMI AJ KOŽNÝMI PROBLÉMAMI

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pôsobí mimoriadne priaznivo aj na pokožku. To si všimli už aj naši predkovia a tak ju s obľubou pridávali do rôznych mastí a obkladov. Lokálne možno aplikovať extrakt z vňate a koreňa formou obkladov, odvaru, tinktúry, či oleja. Rastlina pomáha zaceliť rany rôzneho druhu. Poradí si so škrabancami, popáleninami, preležaninami, ale aj jazvami a ekzémami. Tinktúra sa s obľubou používa na potieranie lišajov, herpesov a kŕčových žíl.

ECHINACEA PURPUROVÁ PLNÁ ANTIOXIDANTOV

Rastlina obsahuje množstvo prírodných látok, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Chránia tak bunky pred oxidačným stresom, ktorý je často spúšťačom chronických ochorení. Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu tiež čiastočne spomaliť starnutie buniek.

KEDY ECHINACEU NEUŽÍVAŤ?
V prvom rade by sa echinacea nemala podávať dlhodobo. Jej výrazný stimulačný účinok na imunitu by v takom prípade mohol pôsobiť skôr kontraproduktívne. To znamená, že by mohlo dôjsť k potlačeniu imunity. Maximálna dĺžka užívania je 14 dní!
Echinacea sa nesmie užívať pri systémových a autoimúnnych ochoreniach (roztrúsená skleróza, lupus, reumatoidná artritída, psoriáza a podobne). Neodporúča sa užívanie ani počas tehotenstva, ani v prípade užívania imunosupresív. Opatrnosť je tiež namieste v prípade peľovej alergie. V takom prípade radšej echinaceu neužívajte.
V AKEJ FORME MOŽNO ECHINACEU UŽÍVAŤ?
Rastlinu možno užívať v rôznych formách. Na vnútorné užívanie sú vhodné čaje, kvapky, sirupy, či tabletky a kapsule. Vhodné sú pri chorobných prejavoch na posilnenie imunity ako aj pri zápaloch rôzneho typu.
Bylinkový čaj je možné pripraviť z kvetov, ale aj listov či koreňa. Môže sa kombinovať s mätou alebo citrónovou trávou, lipou, šípkami, zázvorom.
 
Na vonkajšie použitie sú vhodné krémy, gély, tinktúry a maste s obsahom echinacei.

RECEPTY

→ Echinacea kvapky

Imunita sirup ← 

Proti herpesom

Kvapky proti herpesom

Protizápalové bylinky:

Protizápalové bylinky sirup

Protizápalové bylinky kvapky ←

Pridaj komentár

x

Chcem sa opýtať