Echinacea purpurová je známa rastlina pôsobiaca v prvom rade na imunitný systém. Nie nadarmo si vyslúžila svoje miesto v rade prírodných antivirotík a antibiotík. Dokáže si totiž poradiť s baktériami aj vírusmi rôzneho druhu.
Jej priaznivé účinky na oslabenú imunitu poznali už Indiáni v severoamerických prériách.
Echinacea purpurová
známa neznáma bylinka – používali ju už naši predkovia
Pochádza zo Severnej Ameriky. Celkovo je známych asi deväť odrôd. V našich podmienkach je najrozšírenejšia echinacea purpurová. Jej názov je odvodený od gréckeho – echinos – v preklade ježko. Pichľavý stred kvetu pripomína tak trochu ježka. Patrí medzi dekoratívne liečivé rastliny. Svojim zjavom pripomína farebnú margarétu. Má výrazne stimulačný účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu.
PREČO JE ECHINACEA TAK VÝNIMOČNÁ?
Obsahuje mnoho prospešných látok, najviac zastúpené sú echinacín, polysacharidy, flavonoidy a triesloviny.
Echinacín posilňuje imunitný systém. Zároveň podporuje správnosť fungovania lymfatického systému. Navyše dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.
Polysacharidy tiež napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Zároveň sú pre telo zdrojom energie.
Flavonoidy – rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia a majú protizápalový účinok.
Triesloviny (taníny) majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom. Zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia proti baktériám a vírusom.
ECHINACEA A JEJ ÚČINKY
Najúčinnejšou a najviac používanou časťou rastliny je jej koreň. Svoje využitie si našla aj vňať v čerstvej, alebo sušenej podobe. Najviac účinných látok sa z rastliny vylúhuje do tinktúry. Echinacea purpurová sa pripravuje tiež vo forme čaju.
V lekárni ju najčastejšie odporúčajú pri prvých príznakoch prechladnutia a virózy. Akonáhle sa však ochorenie dýchacích ciest naplno rozvinie a objaví sa horúčka, užívanie byliny sa už neodporúča. Včas nasadená echinacea však výrazne znižuje celkové trvanie choroby, ako aj jej nepríjemné príznaky.
Echinacea významne podporuje činnosť bielych krviniek, čím pomáha zabíjať choroboplodné zárodky. Zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami. Ľudský organizmus je veľmi často oslabovaný chemickými prísadami (hlavne z potravín), zlým ovzduším, stresom ako aj konzumným spôsobom života. Echinacea je vhodná najmä na prevenciu v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest.
Súbor látok obsiahnutých v rastline má protizápalové účinky. Napomáha tak liečiť ochorenia dýchacích ciest, zápaly uší, ústnej dutiny aj močových ciest.
Bylina napomáha hojeniu rán. Krémy a tinktúry urýchľujú zaceľovanie rán rôzneho pôvodu. Vhodné sú aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy.
Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek.
Má schopnosť detoxikovať oganimus.
Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.
ECHINACEA PURPUROVÁ JE POŽEHNANÍM PRE IMUNITU
Patrí medzi TOP rastliny podporujúce imunitný systém. Stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré stoja v prvej línii boja s vírusmi a baktériami. Bylina tak pomáha likvidovať choroboplodné zárodky a tiež zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami.
Zvyšovanie imunity má dnes svoje opodstatnenie. Ľudský organizmus je často oslabovaný rôznymi chemickými prísadami – či už v potravinách, ale aj v ovzduší. Stres a konzumný spôsob života urobia svoje. Echinacea je ako stvorená na prevenciu najmä v čase, keď sa blíži obdobie chrípok a prechladnutí.
Ako prírodné antibiotikum pomáha echinacea ničiť škodlivé baktérie aj vírusy. Výrazne stimuluje bunky imunitného systému a podporuje tvorbu interferónov. Echinacea veľmi dobre pôsobí na infekcie v ústnej dutine, uší a močových ciest – spôsobené prechladnutím.
PORADÍ SI S RANAMI AJ KOŽNÝMI PROBLÉMAMI
Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pôsobí mimoriadne priaznivo aj na pokožku. To si všimli už aj naši predkovia a tak ju s obľubou pridávali do rôznych mastí a obkladov. Lokálne možno aplikovať extrakt z vňate a koreňa formou obkladov, odvaru, tinktúry, či oleja. Rastlina pomáha zaceliť rany rôzneho druhu. Poradí si so škrabancami, popáleninami, preležaninami, ale aj jazvami a ekzémami. Tinktúra sa s obľubou používa na potieranie lišajov, herpesov a kŕčových žíl.
ECHINACEA PURPUROVÁ PLNÁ ANTIOXIDANTOV
Rastlina obsahuje množstvo prírodných látok, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Chránia tak bunky pred oxidačným stresom, ktorý je často spúšťačom chronických ochorení. Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu tiež čiastočne spomaliť starnutie buniek.
KEDY ECHINACEU NEUŽÍVAŤ?
V prvom rade by sa echinacea nemala podávať dlhodobo. Jej výrazný stimulačný účinok na imunitu by v takom prípade mohol pôsobiť skôr kontraproduktívne. To znamená, že by mohlo dôjsť k potlačeniu imunity. Maximálna dĺžka užívania je 14 dní!
Echinacea sa nesmie užívať pri systémových a autoimúnnych ochoreniach (roztrúsená skleróza, lupus, reumatoidná artritída, psoriáza a podobne). Neodporúča sa užívanie ani počas tehotenstva, ani v prípade užívania imunosupresív. Opatrnosť je tiež namieste v prípade peľovej alergie. V takom prípade radšej echinaceu neužívajte.
V AKEJ FORME MOŽNO ECHINACEU UŽÍVAŤ?
Rastlinu možno užívať v rôznych formách. Na vnútorné užívanie sú vhodné čaje, kvapky, sirupy, či tabletky a kapsule. Vhodné sú pri chorobných prejavoch na posilnenie imunity ako aj pri zápaloch rôzneho typu.
Bylinkový čaj je možné pripraviť z kvetov, ale aj listov či koreňa. Môže sa kombinovať s mätou alebo citrónovou trávou, lipou, šípkami, zázvorom.
Na vonkajšie použitie sú vhodné krémy, gély, tinktúry a maste s obsahom echinacei.