Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky s obľubou zbierali naše prababičky – z prvých, rýdzo zelených lístkov chystali jarné šaláty, ktoré jemne obzvláštnili ďalšími jarnými bylinkami, napríklad vtáčincom žabincom, bršlicou, zádušníkom, žihľavou, púpavou, kvetom podbeľa či divozelu, korením, soľou, niekde sa šalát dochutil octom a medom. A tak sa servírovalo, silnelo a rástlo.

Pľúcnik lekársky

  • liečivá a chutná aromatická bylinka z lesov a lúk
  • známa neznáma bylinka – používali ju naši predkovia na liečenie ochorení pľúc
  • bylinkový zázrak pre celý organizmus
  • základná bylinka v → Pľúcnom sirupe ← a Pľúcnych kvapkách

Rada listujem starými herbármi, kde Pietro Andrea Gregorio Matthioli, vo svojom diele Herbár čiže bylinkár, píše: „Túto bylinu mnohí veľmi vychvaľujú, že vraj hojí zvredovatenie pľúc a zjatrenie pŕs. Ja sám som ju ochutnal a vyskúšal proti chrleniu krvi a spoznal som, že je veľmi prospešná. Dal som ju variť vo vode a pristrojiť alebo osladiť ružovým cukrom a dával piť chorému v odvare vždy ráno.“

Pľúcnik patrí k mladým liečivým rastlinám. Začal sa používať až v 18. storočí, kedy sa odvar z kvetov a čerstvé listy odporúčali pri všetkých pľúcnych ochoreniach . Toto jednoznačné uplatnenie sa odrazilo aj v mene rastliny a zachovalo sa doteraz. Čaj z kvetov i listov pomáha pri každom neduhu pľúc a dýchacích orgánov, ako sú zápal pľúc a priedušiek, astma, kašeľ, vykašliavanie krvi, zahlienenie pľúc a podobne.

Pľúcnik môžeme používať aj samostatne, ale podľa jednotlivých ochorení sú vhodné kombinácie s inými rastlinami. Zlepšuje to liečebný účinok a zároveň zmierňuje nepriaznivé pôsobenie pľúcnika na zrážanlivosť krvi, ktorú droga mierne zvyšuje . Ľudia s vysokou sedimentáciou by nemali pľúcnik užívať samostatne ani dlhodobo.

Pľúcnik sa dobre uplatňuje aj pri poškodení sliznice hltana a žalúdka po požití koncentrovaného alkoholu, horúcich jedál alebo nápojov, chemikálií a podobne (popálenie, poleptanie ústnej dutiny, pažeráka).
Mladé jarné lístočky pľúcnika, ochutené citrónovou šťavou a medom alebo cukrom, sa odporúčajú ako zdravý šalát.

Popis rastliny

PĽÚCNIK LEKÁRSKY je medonosná trváca bylina s kalíškovými kvetmi , kvitne od marca do mája.
Nepriehľadnuteľným znakom tejto rastliny je viac druhov farieb kvetov na jednej rastline. Koruna kvetu (súkvetie) je lievikovitá, najskôr ružová, neskôr fialová až úplne zmodrie.

Kde rastie pľúcnik a kedy ho zbierať?

Väčšinou sa vyskytuje v skupinách, takže niekedy vyfarbí lesnú temnotu do nevšednej krásy. Zber pľúcnika je vďačný, pretože rastie husto v čistých porastoch. Chodí sa zbierať dvakrát ročne. Najprv, ihneď na začiatku kvitnutia, trhám stonky s kvetmi. Listy sa zbierajú neskôr, až keď sú dostatočne veľké, čo niekedy býva až mesiac po odkvitnutí. Oba zbery usušte a skladujte oddelene, aj keď majú obe drogy (byliny) rovnaké použitie. Vo výnimočných prípadoch totiž používam iba kvety, ktoré sú účinnejšie. Droga (bylina) nie je na zozname predávaných rastlín, preto si musíme každý rok vytvoriť malú zásobu.
 
Pľúcnik rastie po celej Európe, na tienistých a na minerálne látky bohatších stanovištiach od nížin do podhorského stupňa v dvoch 2 poddruhoch s rovnakými liečivými účinkami. Poddruhy sa líšia belavými škvrnami na listoch. Dorastá výšky 30 cm. Kvitne od konca marca do začiatku mája. Plodom sú hladké, tmavohnedé tvrdky. Obdobie kvetu stihne skôr, než sa stromy olistia, nasaje čo najviac svetla, aby potom, akonáhle spaľujúce slnko prehĺbi svoju žiaru, bol v listnatých lesoch a svetlých hájoch plných zelene, chránený.
Zbiera sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušiť ju treba rýchlo v tieni alebo umelým teplom, pričom teplota nesmie presiahnuť 40°C.

Aké látky obsahuje?

Pľúcnik lekársky obsahuje triesloviny (6-10 %), kyselinu kremičitú (do 4 %), slizové látky, saponíny, minerálne látky (draselné, sodné a vápenaté soli), sacharidy, vitamín C, allantoín – derivát močoviny, fytosterín, pyrolizidinové alkaloidy.
LIEČIVKA Z ČAROVNEJ BYLINKOVEJ ZÁHRADY
PĽÚCNIK LEKÁRSKY – pôsobí protizápalovo, hojí a regeneruje sliznice dýchacích ciest, podporuje vykašliavanie – napomáha odhlieňovaniu, je vhodný pri zápaloch priedušiek, chrapote, pri zdĺhavých pľúcnych ochoreniach, lieči choroby spojené s vysokým vekom. Pôsobí na sliznice zažívacieho traktu a na lymfatický systém. Napomáha vylučovaniu tekutín z tela – je potopudný a močopudný – pôsobí mierne močopudne a zvieravo. Pomáha pri hnačkách, pri ľahších ochoreniach žalúdka, čriev a nechutenstve. Podporuje vylučovanie žliaz. Zvyšuje zrážanlivosť krvi.

Vnútorné použitie

  • posilňujúci účinok na pľúcny parenchým – vytvorí ochrannú vrstvu na sliznici dýchacích ciest
  • proti zápalu priedušiek a pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení najmä u starších ľudí
  • proti kašľu a pri jeho liečbe – napomáha odhlieňovaniu, zabraňuje stagnácii hlienu v dýchacích cestách, pomnoženiu mikroorganizmov a vzniku
  • pri astme
  • má protizápalové účinky
  • má priaznivý účinok na činnosť žliaz s vnútornou sekréciou
  • podporuje zrážanlivosť krvi
  • priaznivo pôsobí na liečbu lymfatických uzlín
  • napomáha vylučovaniu tekutín z tela (potopudný a močopudný účinok)
  • regeneruje pľúcny parenchým u fajčiarov
  • protektívny účinok na sliznice hltana a žalúdka pri zjedení horúceho jedla
  • popálenie, poleptanie ústnej dutiny, pažeráka – obsahuje slizové látky, ktoré obaľujú a ochraňujú sliznice

Vonkajšie použitie

  • na hemoroidy (sedacie kúpele)
  • zle sa hojace rany a vriedky

Upozornenie

Pľúcnik mení reologické vlastnosti krvi (hustota krvi) a jej zrážanlivosť. Ak užívate pľúcnik, odporúča sa piť veľa tekutín.

RECEPTY

  • Nálev („čaj“) z pľúcnika pripravíme z kávovej lyžičky sušenej vňate alebo dvoch lyžičiek čerstvej bylinky, zalejeme 1/4 l vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať, pijeme 3x denne.
  • Sirup z pľúcnika – vynikajúci na zápal pľúc ale aj na celkové posilnenie organizmu – užívame polievkovú lyžicu 3-4x denne pri zápale pľúc, kašli a ďalších dýchacích problémoch.
  • Alkoholová tinktúra alebo bezalkoholové kvapky z pľúcnika lekárskeho – v kombinácii s inými bylinkami – medovkou, mätou, tymiánom, oreganom, yzopom lekárskym, podbeľom liečivým, slezom lesným, sedmokráskou, prvosienkou, prasličkou roľnou, skorocelom, divozelom.

Pridaj komentár

x

Chcem sa opýtať