Smrek, Jedľa, Borovica

Ihličnany obsahujú veľké množstvo vitamínu C a môžu tak v zime výborne pokryť jeho deficit. Samozrejme, že najviac cenných látok majú hlavne na jar, keď sú koncové smrekové, jedľové a borovicové výhonky krásne zelené, krehké a šťavnaté, ale verte, že vám skvele poslúžia aj v zime.

Taký pobyt v ihličnatom lese vás nabije nádhernou energiou, ktorá ukľudní vašu dušu. Pokiaľ ste v strese alebo unavení, môže pravidelná prechádzka lesom výrazne pomôcť. Ihličie je navyše jednou z mála liečivých rastlín, ktoré môžeme zbierať aj v zime – aby sme však neničili živé stromy, je lepšie vetvičky s ihličím zbierať zo spadnutých stromov.
INHALÁCIA IHLIČIA
Určite si dodnes pamätáte tú známu vetu našich babičiek: „Keď máš nádchu, napar si hlavu pod uterákom“. Inhalácia patrí medzi tradičné spôsoby liečby pri obyčajnej nádche, kašli alebo počas nachladnutia – je veľmi účinná. Keď si do nej ešte pridáme smrekové, borovicové alebo jedľové ihličie, pomôže nám od zápalu dutín a horných dýchacích ciest.
 
Postup: Do misy nasypeme ihličie, zalejeme ho horúcou vodou a necháme chvíľu lúhovať. Potom opatrne nakloníme hlavu nad nádobu a prikryjeme ju uterákom tak, aby nám neunikalo príliš veľa pary. Zavrieme oči a pomaly dýchame. Správna inhalácia pri nádche alebo počas kašľa by mala trvať minimálne štvrť hodiny, ale pokiaľ to vydržíme, nevadí, keď si ju pretiahneme na 30 minút. Liečbu opakujeme dvakrát denne.
 

INHALÁCIA ESENCIÁLNYCH OLEJOV Z IHLIČNATÝCH STROMOV

Na inhaláciu môžeme použiť smrekový, borovicový, jedľový esenciálny olej v aromalampe alebo aromadifúzore – blahodárne, komplexne a hlboko ovplyvňujú ľudskú dušu, emócie i zdravie, majú silné aromaterapeutické účinky – podporujú potenie, účinné sú pri nachladnutí – uvoľňujú dýchacie cesty, odhlieňujú. V priestore esenciálne oleje z ihličnatých stromov silne čistia vzduch od vírusov a baktérií. Upokojujú psychiku, no zároveň stimulujú činnosť mozgovej kôry. Vhodné sú ako liečivá esencia do masážnych olejov na reumu a silnú únavu svalov – prekrvujú, uvoľňujú spazmy svalov.
 
Esenciálne oleje z ihličnatých stromov sú vynikajúcou aromaterapeutickou prísadou do sáun – vôňa silne stimuluje mozgové centrum a spúšťa priaznivé a dlhodobé hojivé procesy – mozog po prvotnom vneme spôsobenom pachmi vyvoláva v tele rôzne reakcie a následne i hojace procesy s dlhodobým efektom, ktoré ovplyvňujú emócie aj celkové psychické nastavenie a psychickú aj fyzickú pohodu.
Esencie – esenciálne oleje borovica, jedľa sibírska 
LESNÝ KÚPEĽ
Tento úžasný kúpeľ nádherne prekrvuje telo a pôsobí proti bolestiam svalov, kĺbov a krížov. Navyše pomôže aj pri nespavosti a nervozite.
Postup: Do väčšieho hrnca nastriháme smrekové, jedľové alebo borovicové vetvičky, tie potom zalejeme 2 l vody a varíme cca 15 minút. Po uplynutí doby ich necháme ešte ďalších 30 minút lúhovať, potom nálev zlejeme cez sitko do vane a tú doplníme teplou vodou. Výsledný kúpeľ by mal mať 37 °C. Nakoniec už len zostáva naložiť sa do tohto úžasného kúpeľa a príjemne 20 minút relaxovať.
 
MASÁŽNY OLEJ Z IHLIČIA
Nielenže nádherne vonia, ale sa aj skvele hodí na masáž namáhaných svalov a kĺbov.
Budete potrebovať: 300 ml olivového oleja a 3 hrste ihličia
Postup: Do veľkého pohára vložíme ihličie a zalejeme ho olivovým olejom tak, aby bolo celkom ponorené. Necháme zmes lúhovať 14 dní, občas pohárom zatrepeme. Potom zmes precedíme a olej nalejeme do tmavej fľaše. Uchovávame v chladničke.
Pri bolestiach masírujeme olejom príslušné partie.
 
LAHODNÝ ČAJ Z IHLIČIA
Tento čaj ukľudňuje a zároveň posilňuje náš organizmus. Zlepšuje vykašliavanie, rozpúšťa hlieny a uvoľňuje dýchacie cesty. Má taktiež dobrý vplyv na reumu.
Pripravujeme ho z čerstvých alebo sušených výhonkov. Ihličie zo smreku zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať cca 10-15 minút. Chuť čaju je príjemná, v pozadí pripomína les a ihličie. Čaj pijeme ako osviežujúci doplnok pitného režimu alebo v prípade ochorenia dýchacích ciest ako liečivý čaj.
 
SMREKOVÝ SIRUP
Smrekový sirup pripravíme z čerstvých umytých a dobre osušených výhonkov. Do väčšej sklenenej nádoby striedame vrstvy smreku a cukru (ja som použila trstinový), môžete pridať aj citrón pokrájaný na plátky, uzavrieme, dáme na slnko na niekoľko dní, kým sa cukor úplne nerozpustí. Na internete nájdete množstvo receptov na tento chutný sirup, ktorý ma nielen liečivé účinky proti kašľu, ale je možné z neho pripraviť aj osviežujúcu letnú limonádu.
 
SMREKOVÁ SOĽ
Smrekovú soľ pripravíte jednoduchým zmiešaním morskej soli s nadrobno nakrájanými smrekovými výhonkami. Skladujeme v chladničke. Túto soľ môžete použiť pri príprave zemiakov či koreňovej zeleniny.
 
SMREKOVÝ CUKOR
Smrekový cukor pripravíte podobne jednoducho ako soľ, ktorú však nahradíte cukrom. Takýto cukor môžete použiť na dochutenie čaju alebo sušienok.
 
SMREKOVÝ OLEJ
Smrekový olej je novodobý hit vo sfére vysokej gastronómie. Pripravíte ho tak, že čerstvé smrekové výhonky zalejete zohriatym olivovým olejom a necháte zopár dní odstáť a následne scedíte. Používa sa na konečné dochutenie šalátov či teplých pokrmov.
 
ŽIVICOVÁ MASŤ
Univerzálna masť z lesa – efektívny prípravok vyrobený z prírodných živíc ihličnatých stromov, rastlinných olejov a voskov s protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami.
 

Účinky:

  • upokojuje niektoré kožné problémy (ekzémy, psoriáza, kurie oká, bradavice),
  • na masírovanie drobných kĺbov postihnutých degeneratívnymi zmenami
  • pri reumatických ťažkostiach, ukľudňuje záchvaty dny,
  • osvedčuje sa pri kŕčových žilách, bércových vredov a zahnisaných rankách,
  • vhodná pri plesňových ochoreniach so svrbením pokožky,
  • posilňuje unavené a presilené svalstvo,
  • pomáha pri popáleninách a obareniach,
  • je vhodná na pooperačné miesta a preležaniny,
  • zmäkčuje otlačené miesta na chodidlách a rukách,
  • dobre sa osvedčuje pri bolestiach chrbtice,
  • zápaly dýchacích ciest a prínosových dutín – po natretí okolia nosných dierok uvoľňuje dýchanie,
  • pomáha pri problémoch s konečníkom.

Pridaj komentár

x

Chcem sa opýtať